Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva montering och demontering av byggnadsställningar och uthyrning av fasadställningar och maskiner för byggnadsindustrin.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 643 215 | 658 591 | 655 952 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -13 310 | 14 551 | 16 539 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -16 946 | 8 483 | 8 707 |
| Årets resultat (tkr) | -5 870 | 1 518 | 659 |
| Summa tillgångar (tkr) | 309 215 | 378 172 | 390 386 |
| Antal anställda | 287 | 270 | 284 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 643 215 | 658 591 | 655 952 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -13 310 | 14 551 | 16 539 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -16 946 | 8 483 | 8 707 |
| Årets resultat (tkr) | -5 870 | 1 518 | 659 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 166 954 | 210 229 | 242 260 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 142 261 | 167 943 | 148 126 |
| Tillgångar (tkr) | 309 215 | 378 172 | 390 386 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 61 794 | 67 665 | 66 146 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 60 865 | 70 755 | 64 755 |
| Avsättningar (tkr) | 4 091 | 5 336 | 6 135 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 25 400 | 107 500 | 136 375 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 157 064 | 126 916 | 116 974 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 309 215 | 378 172 | 390 386 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 551 | 2 508 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 1 047 | 784 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 152 583 | 140 379 | 133 876 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 65 349 | 61 032 | 58 151 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 287 | 270 | 284 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 241 | 2 439 | 2 310 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 759 | 756 | 688 |
| Vinstmarginal | -2.1% | 2.2% | 2.5% |
| Soliditet | 34.2% | 31.4% | 28.9% |
| Kassalikviditet | 90.3% | 131.9% | 126.2% |
Xervon Sweden AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Xervon GmbH och koncernmoderbolag är Rethman Group. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva montering och demontering av byggnadsställningar och uthyrning av fasadställningar och maskiner för byggnadsindustrin.